Z życia Urzędu - 2016r.

Targi Pracy i Przedsiębiorczości! Wypłyń na szerokie wody kariery!

wejście do Pałacu Kultury i NaukiTargi pracy to wydarzenia, które są organizowane z myślą o pracodawcach i osobach poszukujących zatrudnienia. Jednak w dobie rynku pracownika takie przedsięwzięcie wymaga szczególnego przygotowania od strony organizacyjnej, bowiem o zmotywowanego kandydata nie jest wcale łatwo. Plan targów musi być jak dobry film, wielowątkowy, przyciągający uwagę i zauważalny spośród innych imprez. Ważnym elementem zapewniającym powodzenie przedsięwzięcia jest przemyślana, dobrze zaplanowana promocja oraz dobra współpraca między partnerami i organizatorami.

5 października 2016 r., w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie po raz kolejny odbyły się Targi Pracy i Przedsiębiorczości. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęła Prezydent m.st. Warszawy.

Obecne trendy na rynku pokazują, że pracodawcy zgłaszają duże zapotrzebowanie na kandydatów, starając się przyciągnąć jak największą liczbę chętnych do pracy. Z kolei oczekiwania osób poszukujących zatrudnienia sprawiają, iż spada odsetek osób chętnych do wzięcia udziału w procesach rekrutacyjnych. Biorąc pod uwagę dużą liczbę ofert pracy dostępnych na rynku, dziś można powiedzieć, że potencjalny pracownik ma „w czym wybierać”.

Jednak niezależnie od panującej sytuacji na rynku rekrutacyjnym Targi Pracy i Przedsiębiorczości dalej są skutecznym miejscem spotkań pracodawców i pracobiorców. Pozostają one dalej jednym z największych tego typu wydarzeń na Mazowszu.

Na odwiedzających czekało 115 wystawców. Przygotowano Strefę Pracodawców Francuskich, gdzie odbywały się rekrutacje do pracy w 21 firmach zrzeszonych we Francusko-Polskiej Izbie Gospodarczej. Podczas Targów przedstawiono ogółem ponad 8.000 ofert pracy z branż: transportowej, nowoczesnych technologii, FMCG, handlowej, hotelowej, produkcyjnej i technicznej, gastronomi, usług porządkowych, ochrony osób i mienia, a także administracji publicznej i służb mundurowych. Poszukiwano programistów, inżynierów, optyków, kierowców, lekarzy, pracowników służby zdrowia, księgowych, konstruktorów, specjalistów ds. marketingu, finansów, kierowników oraz przedstawicieli wielu innych, atrakcyjnych na rynku, zawodów.

Można zastanowić się co sprawia, że Targi Pracy i Przedsiębiorczości cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, pomimo spadającego bezrobocia.

Elementem odróżniającym Targi Pracy i Przedsiębiorczości od wielu imprez jest bogata oferta łącząca temat podejmowania pracy, planowania kariery i zakładania własnego biznesu prezentowana w jednym miejscu i czasie. Ważną ich cechą jest duża skala przedsięwzięcia. Jak potwierdza wieloletnie doświadczenie organizatorów, duże imprezy przyciągają rzesze zainteresowanych odwiedzających. Specjalne wyeksponowanie stoisk, w tym budowa Strefy Pracodawców Francuskich, Salonu Przedsiębiorczości oraz Salonu Doradztwa Zawodowego, zapewnienie najlepszych ekspertów, ciekawego programu oraz dogodna lokalizacja miejsca targów to najmocniejsze strony wydarzenia, które gwarantują sukces.

Angażujące uczestników spotkania z ekspertami związane z planowaniem kariery zawodowej, wchodzeniem lub powrotem na rynek pracy, a także podejmowaniem działalności gospodarczej to kolejny element zapewniający wysokie zainteresowanie osób odwiedzających targi.

Podobnie jak w ubiegłorocznej edycji przedstawiono ofertę instytucjonalnego wsparcia dla planujących przygodę z własnym biznesem. Na stoiskach zaprezentowały się m.in. Miasto Stołeczne Warszawa - Centrum Przedsiębiorczości SMOLNA4, Mazowiecka Jednostka Wrażania Programów Unijnych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Izba Skarbowa w Warszawie.

Wykłady prowadzone w dwóch salach konferencyjnych przyciągnęły kilkuset słuchaczy. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane z rozwojem talentów, sztuką autoprezentacji i mową ciała, a także bezpieczeństwem wyjazdów do pracy za granicę. Przyszli przedsiębiorcy mogli z kolei nauczyć się, w jaki sposób uruchomić kreatywność, znaleźć swój pomysł na firmę i przygotować profesjonalny biznesplan. Spotkania z praktykami biznesu i ekspertami pozwoliły uczestnikom Targów poznać czym jest innowacja, fachowy mentoring, a także jakie są możliwości finansowania i rozwoju firmy. Przedsiębiorcza młodzież miała okazję poznać ofertę Miasta Stołecznego Warszawy zarówno w aspekcie edukacji jak i zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych.

Salon Doradztwa Zawodowego obejmował 10 stanowisk z 23 doradcami, którzy przez podczas Targów prowadzili indywidualne rozmowy z osobami chcącymi znaleźć swoją ścieżkę kariery. Zainteresowani mogli dowiedzieć się m.in., jak poprawnie napisać CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, a także w jaki sposób z sukcesem przejść procesy rekrutacyjne.

Duża liczba odwiedzających Targi Pracy i Przedsiębiorczości (w tegorocznej edycji ponad 3.500 osób) to w dużej mierze zasługa intensywnej promocji. Szeroka reklama mobilna w autobusach, tramwajach, metrze, kampanie w prasie, radio i internecie przyniosły pożądany efekt. Poszukujący pracy mieli okazję nawiązać kontakt z przedstawicielami firm prowadzących rekrutację.

Sukces nie byłby możliwy bez wspólnego zaangażowania wielu partnerów rynku pracy: Urzędu m.st. Warszawy, Centralnego Ośrodka Aktywizacji Zawodowej, Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy, Urzędu Pracy m.st. Warszawy, Uniwersytetu Warszawskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, Auchan Retail Polska, Bricoman Polska Sp. z o.o., Poczty Polskiej, Mobilis Group oraz GADMED Sp. z o.o.

Targi Pracy i Przedsiębiorczości są doskonałym przykładem jak organizować profesjonalne przedsięwzięcia, doskonale odpowiadające potrzebom rynku pracy, przy zaangażowaniu partnerów publicznych, samorządowych, uczelni oraz sektora komercyjnego.

uczestnicy targów przy stoiskachuczestnicy targów podczas prezentacji

Autorzy: Joanna Halczewska, Piotr Kłosowski, Dział Marketingu Urzędu Pracy m.st. Warszawy.


Aktualizacja: 20 październik 2016 r.