Z życia Urzędu - 2015r.

Program Aktywizacji i Integracji Zawodowej 2015 – seminarium podsumowujące.

W 2015 roku Urząd Pracy m.st. Warszawy wspólnie z partnerami realizował Program Aktywizacja i Integracja (PAI) adresowany do osób bezrobotnych dla których jest ustalony III profil pomocy, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, w szczególności realizujących kontrakt socjalny.

7 grudnia br. w Centrum Przedsiębiorczości SMOLNA 4 odbyło się seminarium podsumowujące realizację PAI z udziałem przedstawicieli Urzędu Pracy m.st. Warszawy, Ośrodków Pomocy Społecznej Dzielnic: Bemowo, Białołęka, Bielany, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Śródmieście, Targówek, Ursus, Ursynów, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola i Żoliborz miasta stołecznego Warszawy oraz podmiotów realizujących działania w zakresie integracji społecznej: Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom, Fundacji „KARUZELA”, MANZANA Fundacji Rozwoju Umiejętności Psychospołecznych, Stowarzyszenia OD-DO, Fundacji Aktywizacja.

Podczas spotkania zostały omówione, efekty programu, doświadczenia w pracy z osobami bezrobotnymi oraz perspektywy i rekomendacje na rok 2016.

uczestnicy seminarium podczas prezentacji

Program Aktywizacja i Integracja 2015 - raport z realizacji (PDF, 652KB)


Targi Pracy i Przedsiębiorczości! Szansa aby wypłynąć na szerokie wody kariery!

W dniu 14 października 2015 r. w salach wystawowych na czwartym piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, odbyły się Targi Pracy i Przedsiębiorczości. Była to niepowtarzalna okazja na spotkanie się osób poszukujących pracy z pracodawcami, a także poznanie bogatej oferty instytucjonalnego wsparcia dla przyszłych przedsiębiorców.

Targi Pracy i Przedsiębiorczości to jedno z największych wydarzeń na Mazowszu dedykowane pracodawcom oraz wszystkim poszukującym nowych ścieżek kariery. Przedsięwzięcie to powstało dzięki zaangażowaniu wielu partnerów: Urzędu m.st. Warszawy, Centralnego Ośrodka Aktywizacji Zawodowej, Urzędu Pracy m.st. Warszawy, Uniwersytetu Warszawskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Fundacji Aktywizacja, Sieci Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy, Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Warszawie. Partnerami Organizacyjnymi wydarzenia zostali: Francusko-Polska Izba Gospodarcza, Auchan, Uniapol, Monster Polska, GADMED. Patronat honorowy nad Targami objęła Prezydent m.st. Stołecznego Warszawy.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji Targów brzmiało „Wypłyń na szerokie wody kariery”. Odwiedzający mieli okazję spotkać się ze 113. wystawcami i ponad 8.000 ofertami pracy. Podczas Targów pracodawcy poszukiwali m.in. programistów, inżynierów, logistyków, księgowych, konstruktorów, testerów gier komputerowych, specjalistów z zakresu logistyki, zarządzania i marketingu. Swoje oferty pracy zaprezentowały również firmy z branży FMCG, handlowej, hotelarstwa, produkcyjnej, technicznej, gastronomi, turystyki, usług porządkowych, ochrony osób i mienia, a także administracja publiczna i służby mundurowe.

Prowadzone były rekrutacje na stanowiska z branży technicznej w takich zawodach jak: mechatronik i optoelektronik, technolog obróbki skrawaniem, tokarz, frezer, operator maszyn CNC (centra obróbcze CNC, tokarki CNC), automatyk, elektryk, elektronik, elektromonter trakcji elektrycznej i linii kablowych, monter sieci trakcyjnej, monter stacji trakcyjnych, mechaników taboru szynowego, spawacz, monter płatowców, frezer, blacharz.

Dla odwiedzających przygotowano również Strefę Francuskich Pracodawców, którą utworzyło 12 organizacji. W strefie odbywały się spotkania rekrutacyjne z kandydatami do pracy w firmach zrzeszonych we Francusko-Polskiej Izbie Gospodarczej.

Na Targach zaprezentowano możliwości wsparcia i aktywizacji zawodowej dla osób z niepełnosprawnością m.in. w ramach oferty 10 organizacji pozarządowych skupionych wokół Sieci Pozarządowych Instytucji Rynku Pracy, a także propozycje pracodawców z ofertami zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych. Poza ofertami pracodawców tegoroczna edycja Targów Pracy i Przedsiębiorczości objęła Salon Doradztwa Zawodowego oraz Salon Przedsiębiorczości.

Z myślą o osobach rozważających rozpoczęcie lub rozwój działalności gospodarczej powstał Salon Przedsiębiorczości, któremu towarzyszyły wykłady, prowadzone przez ekspertów, odbywające się w Sali Rudniewa. Przyszli przedsiębiorcy będą mogli nauczyć się w jaki sposób przygotować profesjonalnie biznesplan, poradzić sobie z podatkami i stworzyć wartościowy biznes. Spotkania z praktykami stały się inspiracją do nowych pomysłów, a także pozwoliły na poznanie blasków i cieni bycia przedsiębiorcą. Osoby wiążące swoją przyszłość z nowymi technologiami, miały możliwość dowiedzieć się jak rozpocząć swoją przygodę z internetowym biznesem i osiągnąć sukces.

Dla wszystkich osób poszukujących pracy został przygotowany Salon Doradztwa Zawodowego, gdzie na odwiedzających czekało 12 stoisk eksperckich obsługiwanych wymiennie przez 32 doradców, praktyków z zakresu poradnictwa zawodowego, rekrutacji i zarządzania zasobami ludzkimi. to dobra okazja aby skonsultować CV, a także uczestniczyć w szeregu prezentacji związanych z tematyką planowania kariery. Zainteresowani mogli uzyskać cenne porady, jak poprawnie opracowywać dokumenty aplikacyjne, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą, oraz w jaki sposób profesjonalnie budować swoją markę na rynku pracy. Przygotowano 13 wykładów, których tematyka przyciągnęła tłumy zainteresowanych nowymi ścieżkami kariery zawodowej, a także rozpoczęciem przygody z własnym biznesem. Tegoroczną edycję targów odwiedziło 3.500 osób.

uczestnicy targów przy stoiskach wystawców


Salon Doradztwa Zawodowego

25 marca 2015 r. w Warsztacie Warszawskim przy Placu Konstytucji 4 odbył się Salon Doradztwa Zawodowego. Wydarzenie to stworzyli partnerzy rynku pracy z instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych, a także firm komercyjnych związanych z branżą konsultingową i rekrutacyjną. Była to doskonała okazja do spotkania się wszystkich zainteresowanych rozwojem osobistym i zawodowym z ekspertami, dla których takie tematy jak rozwój kariery, zarządzanie talentami, rekrutacja, poszukiwanie lub zmiana pracy nie mają żadnych tajemnic.

Ponad 120 osób skorzystało z konsultacji indywidualnych z doradcami zawodowymi, którzy udzielali porad związanych z przygotowywanie CV i listu motywacyjnego oraz udzielali odpowiedzi na pytania związane poszukiwaniem zatrudnienia oraz planowaniem kariery.

uczestnicy warsztatów podczas konsultacji i prezentacji

Ważną częścią Salonu Doradztwa Zawodowego były wykłady, mające na celu profesjonalne przygotowanie do kontaktu z pracodawcami. Dużo uwagi poświęcono na przedstawienie sprawdzonych sposobów budowania wizerunku kandydata i autoprezentacji. Odwiedzający mogli poznać trendy panujące na rynku pracy, dowiedzieć się m.in. jak prowadzić rozmowy o wynagrodzeniu z potencjalnym pracodawcą, a także przekonać się jak ważnym elementem w procesie poszukiwania pracy są media społecznościowe i Internet. Wydarzenie to zgromadziło blisko 400 osób.

Salon Doradztwa Zawodowego powstał dzięki zaangażowaniu: Urzędu Pracy m.st. Warszawy, Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, Fundacji Aktywizacja, GazetaPraca.pl, InfoPraca.pl, Inter Permit Group, Biura Karier Politechniki Warszawskiej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie, Centralnego Ośrodka Aktywizacji Zawodowej w Warszawie, Fundacji z Energią. Salon Doradztwa Zawodowego wspierał Sklep Ortopedyczny i Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego IMED.

Aktualizacja: 09 grudzień 2015 r.